Sailing Programme

2018 Season

March

4             Scrub up

4             Barnwell 1                                        P.Whybrow

11            Barnwell 2                                       L.Spiller

11            Barnwell 3                                       L.Spiller

18            Barnwell 4                                       J.Dabbs &

18            Barnwell 5                                             & S.Wills

25            FISHING Barnwell 6                       J.Buckett

25            Barnwell 7                                             & P.Rovensky

April      

1              Cup 1                                                 R.Spiller

1              Tamar 1                                             R.Spiller

8              Sailboat 1                                         S.Axford

8              Pursuit 1                                                 & G.Joyce

15            Commodore 1                                 N.Buckett

15           Tamar 2                                                   & J.Savage

22           Cup 2                                                 S.Murray

22            Lad/Jun/Gos/Gent 1                        S.Murray

29            Sailboat 2                                         R.Sampson

29            Pursuit 2                                                 & R.Graham

May

6              Commodore 2                                 V.Herbert-Coulson

6              Tamar 3                                                   & M.Coulson

12            PUSH THE BOAT OUT

13            Cup 3                                                J.Duncalf

13            Lad/Jun/Gos/Gent 2                              & V.Duncalf

20            Sailboat 3                                         J.Weller

20           Tamar 4                                                   & A.Comber

27          F Commodore 3                                R.Pomeroy

27           Pursuit 3                                                 & A.Quartermain

June

3              Cup 4                                                R.Heasman

3               Lad/Jun/Gos/Gent 3                             & P.Rovensky

6               Midweek Mug 1                              J.Dabbs

10             Barnwell 3                                            G.Floyd

10             Tamar 5                                             G. Floyd

13             Midweek Mug 2                               L Spiller

17              Sailboat 4                                        P.Abbott

17              Pursuit 4                                                 & B.Bennett

20              Midweek Mug 3                              A.Hilton

24              Commodore 4                              J.Buckett

24               Lad/Jun/Gos/Gent 4                            & G.Joyce

27               Midweek Mug 4                              N.Buckett

July

1                 Cup 4  – Rerun                                 J.Anderson

1                 Tamar 6                                                  & P.Anderson

4                 Midweek Mug 5                              B.Pollard

8                FISHING Cup 5                                C.Gilbert

8                Sailboat 5                                              & P.Whybrow

11               Midweek Mug 6                              A.Quartermain

15               Commodore 5                                N.Pollard

15               Pursuit 5                                                 & P.Northmore

18               Midweek Mug 7                              R.Spiller

22               Barnwell 4                                           J.Chadney

22              Tamar 7                                                   & R.Graham

27              Teatime Tankard 1                         R.Sampson

27               Roger’s Bosuns 1

29               Cup 6                                              V..Herbert-Coulson

29               Lad/Jun/Gos/Gent 5                              & M.Coulson

August

1                  Teatime Tankard 2                        N.Pollard

1                   Roger’s Bosuns 2                        N.Pollard

5                   Sailboat 6                                        T.Tobias

5                  Pursuit 6                                                 & S.Wills

8                 Teatime Tankard 3                            C.Gilbert

8                  Roger’s Bosuns 3                            C.Gilbert

12               Spare 4                                            J.Pollard

12                Tamar 8                                                   & B.Bennett

15               Teatime Tankard 4                         P.Abbott

15                Roger’s Bosuns 4                        P.Abbott

19                Commodore 6                                E.Pomeroy

19                Jun/Lad/Gos/Gent 6                              & G.Floyd

22                Teatime Tankard 5                         L.Spiller

22                Roger’s Bosuns 5

26                Cup 7                                                R.Pomeroy

26                Sailboat 7                                              & A.Quartermain

29               Teatime Tankard 6                         R.Heasman

29                Roger’s Bosuns 6

September

2                  Spare 5                                          V.Duncalf

2                  Tamar 9                                            V.Duncalf

5                  Teatime Tankard 7                         R.Spiller

5                  Roger’s Bosuns 7                         R.Spiller

9                  Commodore 7                               B.Pollard

9                  Pursuit 7                                                 & C.Gilbert

9                  Peter Pocock Trophy

16                Cup 8                                              A.Hilton

16                Lad/Jun/Gos/Gent 7                            & P.Northmore

16                Peter Pocock Trophy

23                Spare 6                                              J.Dabbs

23                Tamar 10                                              & K.Wyke

30                FISHING Frostbite 1                      J.Anderson

30                Icicle 1                                               J.Anderson

October

7                   Frostbite 2                                       S.Axford

7                   Icicle 2                                              S.Axford

14                Frostbite 3                                         J.Duncalf

14                Icicle 3                                                J.Duncalf

21                Frostbite 4                                          L.Spiller

21                Icicle 4                                                      & J.Savage

28                Frostbite 5                                          J.Pollard

28                Icicle 5                                                J.Pollard

November

4                   Frostbite 6                                         N.Buckett

4                   Icicle 6                                                N.Buckett

11                Frostbite 7                                          A.Comber

11                Icicle 7                                                      & J.Weller

SAFETY BOAT DUTIES am and pm

March

4                 B Pollard/ E Pomeroy

11               T Tobias/ N Pollard

18               R.Heasman/ A.Hilton

25               P.Anderson/ J.Chadney

November

4                R.Sampson/ S Murray

11              P Abbott/ R Spiller

RACE SERIES DETAILS

All races, unless specified below, are open to the whole fleet and the results adjusted according to boat handicaps.

TEATIME TANKARD, MIDWEEK MUG 7 races, 2 discards, will start at 15.45hrs. ROGER’S BOSUNS (7 races, 4 discards) will be a series open to any Bosun dinghy but competing for the trophy will only be open to novice (defined as someone who has never been placed in a club series) helms. The races will be run at the same time as, or after, the Teatime Tankard depending on the number of entrants.

COMMODORE’S CLASS CUPS 7 races with 2 discards, one for boats with PY >1100 and another for boats with PY of 1100 or less.

SAILBOAT, BARNWELL CUP 7 Races with 2 discards

CUP races, 8 with 3 discards, consist of 3 cups run together:

AEGERTER TROPHY: Double handed boats only.

HARMAN TROPHY: Single handed only.

SPALDING CUP: Novice helms.

LADIES & GENTS CUPS /JUNIOR HELM/GOSLING SHIELD: 7 races with 2 discards. JUNIORS will be under 16 on Ist Jan or under 18 and in 1st year of sailing. GOSLING SHIELD is open to all members but presented to the highest points earner who has not won a prize in this current year.

PURSUIT RACE: 7 races with 2 discards.

TAMAR MEMORIAL TROPHY: 10 races with 3 discards. Competitors must use the same boat type and sail size throughout the series.

FROSTBITE SERIES: 7 races with 2 discards.

ICICLE SERIES: 7 races with 2 discards.

Details of the PETER POCOCK MEMORIAL TROPHY for juniors will be published later.

 

SUNDAY RACES start at 1200hrs and 1430hrs, but 1400 in Oct and Nov.

When there are FISHING competitions races will start at 13.30hrs and 15.00hrs.

F race dates indicate competitions when we are asked to stay well away from the banks.

 

In the event of race cancellations the Vice-Commodore may change the length of series and/or the number of discards.

 

RACE OFFICER/SAFETY BOAT DUTIES: All those participating in racing are asked to contribute to duties. Step by step instructions are available in the race hut and experienced members will be glad to give advice. If you are unable to do your duty on your day, then please arrange for someone to swap with you who still has a duty to complete. Please then update the list of OODs in the race hut and email vicecommodore.utlsc@gmail.com.

 

ISAF RULES:

Please make sure you know your Rules of Road and Racing Rules for 2018.

Sportsmanship and the rules. Competitors in the sport of sailing are governed by a body of rules that they are expected to follow and enforce. A fundamental principle of sportsmanship is that when competitors break a rule they will promptly take a penalty or retire.

Starting signals, Boats must be off the pontoon and sailing or their crew stood in the water holding the boat afloat, by the four minute signal.

Penalties reminder: Touching a mark, 360 turn (1 tack and 1 gybe), any other infringement of the rules 720 turn (2 tacks and 2 gybes). Penalties to be taken in clear water away from other race boats, before the next mark and in as close a continuous cycle as conditions permit.